„Męskie” USG


Do „męskich” USG zaliczyć można badania mające na celu diagnozę układu płciowego mężczyzn. Stosowanymi metodami są badanie przez skórę oraz z użyciem sondy wprowadzanej do jam ciała (odbytu).

303_f3e469dd6564b33

USG jąder to badanie, które może być przeprowadzone u mężczyzny w każdym wieku, ponieważ jest mało inwazyjne, szybkie i bezbolesne. Pozwala na ocenę zawartości worka mosznowego, czyli obejrzenie jąder wraz z najądrzami, ich osłonek oraz kanałów pachwinowych. Badanie nie wymaga przygotowania.
USG przezodbytnicze (TRUS) stosowane jest w diagnostyce schorzeń gruczołu krokowego. Jest to metoda, która gwarantuje najlepszy obraz, niezbędny w diagnostyce i leczeniu prostaty. Badanie wymaga wcześniejszego wypróżnienia. Niektórzy urolodzy wykonują enemę, czyli wlewkę doodbytniczą, poprawiającą jakość obrazu.
Badanie układu moczowego wykonuje się przez skórę pacjenta. USG obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego oraz ogólną ocenę prostaty. Nie ma konieczności przygotowywania się do badania, choć lekarz może zalecić zgłoszenie się na czczo (bez jedzenia przez 6 godzin) i z pełnym pęcherzem. Umożliwia to lepszą ocenę kształtu pęcherza moczowego i zarysu jego ścian oraz odsłonięcie gruczołu krokowego.

Comments are closed.