Jakie choroby może wykryć badanie USG?

Szukając przyczyn ogromnej popularności badania USG zwraca się uwagę nie tylko na jego nieinwazyjność oraz brak dolegliwości bólowych. Ogromne znaczenie ma również to, że ultrasonograf może być wykorzystywany przez lekarzy zajmujących się wieloma działami medycyny i przyczynia się do wykrywania szeregu chorób, które w innym wypadku jeszcze długo pozostawałyby w ukryciu.

O skuteczności badania USG wiele mówi się zwłaszcza w kontekście ginekologii, ultrasonograf jest bowiem w stanie wykryć nie tylko uszkodzenia płodu, ale i szereg przyczyn, dla których pojawiają się trudności z samym zajściem w ciążę. Wśród chorób, które wykrywa badanie USG wymienia się jednak również guzy i torbiele narządów rodnych i nerek, kamicę nerkową, kamienie pojawiające się w pęcherzu moczowym oraz przerost i nowotwór prostaty. USG to także skuteczna metoda ustalania, czy nie doszło do uszkodzenia narządów wewnętrznych, jest to więc badanie stosowane nie tylko po to, aby postawić diagnozę, ale również po to, aby ją potwierdzić.

Comments are closed.