Kiedy USG, a kiedy RTG?


Badania usgChoć ich nazwy brzmią podobnie, badanie USG i RTG wykonuje się w nieco innych okolicznościach. Zazwyczaj decyzję o tym, który sposób analizy stanu zdrowia chorego będzie właściwszy, podejmuje lekarz, różnicy powinni być jednak świadomi również sami pacjenci.
USG jest badaniem diagnostycznym, które ma na celu uzyskanie obrazu określonego narządu ciała z wykorzystaniem fali ultradźwiękowej emitowanej przez specjalne urządzenie. Jest to metoda nie tylko nieinwazyjna i bezpieczna, ale również tania. Pozwala na ocenę stanu zdrowia płodu, wyklucza lub potwierdza choroby serca i narządów wewnętrznych, pomaga w diagnozie torbieli i guzów, a u małych dzieci umożliwia nawet przeprowadzenie badania mózgu.

Badanie RTG jest najczęściej stosowane przy diagnostyce układu kostnego, w przeciwieństwie do USG wykorzystuje przy tym promienie rentgenowskie (promieniowanie X) wchłaniane przez różne tkanki ludzkiego cała. Kość charakteryzuje się znacznie większą absorpcją tego rodzaju promieni niż tkanki miękkie znajdujące się w jej otoczeniu, stąd też badanie takie charakteryzuje się dużym stopniem dokładności. Pozwala na stwierdzanie zmian pourazowych, a także na zobrazowanie stanu uzębienia. Często stosowane jest też wówczas, gdy lekarzowi zależy na wykryciu i ocenie nieprawidłowości w budowie kręgosłupa.

Comments are closed.