Ultrasonograficzne środki kontrastujące


Ultrasonografia wzmacniana kontrastem [Contrast Enhanced Ultrasonography, CEUS] jest znaną od lat metodą diagnostyki obrazowej. Pozostaje jednak metodą niszową, pomimo badań wskazujących w szczególnych przypadkach na jej wyższość nad tomografią. CEUS jest najbardziej przydatne w różnicowaniu zmian ogniskowych wątroby, znajduje jednak zastosowanie w diagnostyce innych narządów jak np. nerki, trzustka, serce oraz ocenie krążenia mózgowego.

Badania usg

Badanie wykorzystuje zjawisko wysokiej echogeniczności gazów. W istocie ultrasonograficzne środki kontrastowe są to mikropęcherzyki wypełnione gazem, które pacjentowi podaje się drogą dożylną. Po podaniu pozostają w układzie krążenia. Rozkładają się do substancji, które są metabolizowane w wątrobie lub nerkach, a gazy są eliminowane droga oddechową.

Obecność kontrastu powoduje zwiększenie natężenia fal, co daje wysoką rozdzielczość obrazu i niski poziom zakłóceń. Metoda ta uważana jest za bardziej bezpieczną niż badania z użyciem środków jodowych.
Istnieją przeciwwskazania wykonywania CEUS, należą do nich nadwrażliwość na podawane składniki, ciężkie choroby serca, ciąża i okres karmienia piersią.

Comments are closed.