USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne


Ginekologiczne USG metodą przez powłoki brzuszne wykonywane jest u dziewczynek oraz kobiet, które nie rozpoczęły współżycia oraz u kobiet w ciąży od ok. 15. tygodnia ciąży (w okresie między 10. a 15. tygodniem jest jeszcze możliwe wykonanie USG dopochwowego oraz już można wykonywać USG przezbrzuszne). Rozdzielczość obrazu w tym badaniu (w porównaniu z badaniem dopochwowym) jest niestety słabsza, dlatego pozostałym kobietom podczas wizyt ginekologicznych raczej się go nie wykonuje.

Badania usgW celu dobrego uwidocznienia macicy i jej przydatków, czyli głównie jajników konieczne jest dobre wypełnienie pęcherza moczowego. Podczas USG mierzy długość, grubość i szerokość trzonu macicy i jajników, grubość błony śluzowej macicy tzw. endometrium oraz wymiary ewentualnych zmian, np. torbieli.

USG przezbrzuszne kobiet w ciąży może zostać wykonane w technologii 2D, 3D lub 4D. USG 2D ukazuje płaskie przekroje ciała płodu. W USG 3D można zobaczyć trójwymiarową rekonstrukcję obrazu płodu, czyli wyraźny i łatwy do odczytania dla każdego obraz dziecka. Natomiast w USG 4D oglądamy obraz trójwymiarowy w czasie rzeczywistym, czyli ruchy płodu oraz pracę serca.

Wszystkie rodzaje USG położniczych mają na celu kontrolę prawidłowego wzrostu płodu oraz jak najszybsze wykrycie ewentualnych wad.

Comments are closed.