USG ślinianek, węzłów chłonnych, moszny i kanałów pachwinowych


Ważnym wskazaniem do wykonania badania USG pachwin i moszny u dzieci są widoczne wady wrodzone w budowie tego narządu oraz stany zapalne i urazy jąder i najądrzy. Wykonuje się je także w przypadku zaburzenia ukrwienia jąder i najądrzy oraz aby skontrolować budowę powrózków nasiennych w przypadku żylaków powrózka. Badanie USG moszny i kanałów pachwinowych daje obraz patologii tego obszaru w przypadku przepuklin, wodniaków, zaburzeń zstępowania jąder (wnętrostwo całkowite lub częściowe).
usg2
Badanie USG ślinianek u dzieci umożliwia ocenę wielkości, budowę i strukturę ślinianek przyusznych, podżuchwowych oraz podjęzykowych, dając obraz ich patologii. Badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne, ale wymaga współpracy lekarza z badanym pacjentem, dlatego najczęściej wykonuje się je u dzieci nieco starszych. Najważniejszymi wskazaniami do wykonania tego badania są stany zapalne ślinianek, kamica z upośledzonym odpływem wydzieliny, guzy. Przed wykonaniem badania nie są konieczne żadne przygotowania.

USG węzłów chłonnych szyi pozwala na ocenę ich wielkości i budowy anatomicznej. Wskazaniem do wykonania badania tego obszaru jest limfadenopatia zapalna, diagnoza i kontrola przebiegu chłoniaków, kontrola przebiegu białaczki. Podobnie jak w poprzednich przypadkach nie jest konieczne specjalne przygotowanie do badania i przebiega ono bezboleśnie.

Comments are closed.