USG w domu pacjenta


USG, ultrasonografia, to metoda diagnostyczna wykorzystująca fale dźwiękowe. Wykorzystując zjawisko rozpraszania, rozchodzenia się i odbicia fal w różnych tkankach można uzyskać dokładny obraz przestrzeni wewnątrz ciała.
676878_ultrasound_2

Dzięki USG można obserwować w czasie rzeczywistym organy wewnętrzne pacjenta, jamę brzuszną albo na przykład bijące serce – jest to wtedy badanie echokardiograficzne – albo zobaczyć płód w brzuchu matki. Popularnym zastosowaniem ultrasonografii jest USG naczyń krwionośnym, które pozwala na obserwację przepływu krwi w naczyniach, ocenę jej kierunku oraz prędkości. Jest to USG dopplerowskie, dlatego, że wykorzystuje zjawiska Dopplera. Uzyskiwane obrazy zależą od wysokości częstotliwości stosowanych w badaniu. Niższe częstotliwości pozwalają na obserwację głębszych obszarów kosztem rozdzielczości.

Większe częstotliwości sprawdzają się najlepiej w stosunku do płycej położonych struktur. Obecnie, technologia pozwala na wykorzystywanie aparatów przenośnych umożliwiających na wykonywanie badań w domu pacjenta. USG dostarcza lekarzowi informacji o wyglądzie i położeniu określonych organów oraz struktur ciała. Jeśli dany organ jest powiększony, system diagnostyczny współpracujący z aparatem ultrasonograficznym wykaże patologię i określi daną wielkość. Jest to metoda na ogół bezpieczna i względnie tania oraz szybka.

Comments are closed.