USG wykonywane podczas ciąży


USG to pierwsze, podstawowe i nieinwazyjne badanie prenatalne, czyli takie, którym poddawane jest dziecko w łonie matki. Pierwsze USG wykonywane jest rutynowo między 11 a 14 tygodniem ciąży. Dzięki niemu lekarz może sprawdzić, czy wszystkie narządy dziecka rozwijają się prawidłowo, a potomek nie jest obarczony zespołem Downa lub Turnara.

usg2

Specjalista powinien zwrócić uwagę na nawet niewielkie przejaśnienie w okolicach karku u płodu, gdyż może ono świadczyć o chorobie serca lub zespole Downa. Następne USG jest wykonywane w 18-22 tygodniu ciąży, wtedy zwykle można rozpoznać płeć dziecka, a na ekranie aparatu doskonale widać, jak rozwija się serce i czy dziecko nie ma żadnych wad. Wykrycie nieprawidłowości w tym czasie może być wskazówką do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego w łonie matki. Takie zabiegi obecnie wykonuje się także w Polsce w specjalistycznych ośrodkach. Ostatnie USG można przeprowadzić między 28 a 32 tygodniem ciąży, dzięki niemu lekarz może upewnić się, że dziecko rozwija się prawidłowo.
Podczas badania ultrasonograficznego najważniejsze są umiejętności specjalisty przeprowadzającego badanie. Mniejsze znaczenie ma, czy obraz jest wielowymiarowy. Jednakże aparaty trój lub czterowymiarowe pokazują dziecko w sposób bardzo realistyczny. Kobietom po 35 roku życia zaleca się wykonanie tzw. USG genetycznego. Badanie to jest przeprowadzane bardzo szczegółowo, na odpowiednim sprzęcie i trwa dłużej niż standardowe.

Comments are closed.